Formaţia CFR Cluj a câştigat al treilea titlu consecutiv de campioană a României, al şaselea din istorie, luni seară, după ce a învins, în deplasare, cu scorul de 3-1 (1-1), echipa Universitatea Craiova, în ultima etapă a play-off-ului ediţiei 2019/2020 a Ligii I, meci disputat în sistem de finală. Partida s-a disputat ca o finală ca urmare a unei decizii a Comitetului Executiv al FRF. Dacă după două reprize era egalitate, s-ar fi trecut la prelungiri şi eventual la lovituri de departajare.

CFR Cluj a mai câştigat titlul în 2008, 2010, 2012, 2018 şi 2019.

La Craiova, CFR Cluj a revenit de la 0-1, după ce craiovenii au deschis scorul prin Nistor ’10. Pentru clujeni au marcat apoi Vinicius ’36, Boli ’56 şi Deac ’77 (penalti).

1-0: Nistor a deschis scorul cu un şut din afara careului

1-1: Vinicius a egalat cu o lovitură cu capul, după un corner

1-2: Boli a înscris cu o lovitură cu capul din şapte metri, după o centrare a lui Deac de pe dreapta.

1-3: Deac a transformat un penalti acordat pentru o intervenţie a lui Cosic la Vinicius.

Universitatea Craiova: Pigliacelli - Vlădoiu, Cosic, Acka, Vătăjelu - Nistor, Mateiu (Ivanov ’75), Cicâldău – Bărbuţ (Ivan ’59), Koljic, Mihăilă (Baiaram ’75). Antrenor: Cristiano Bergodi

CFR Cluj: Arlauskis - Burcă, Vinicius, Boli, Camora – Itu (Costache ’65), Bordeianu (Aurelio ’84), Deac – Omrani (Pereira ‘84), Rondon (Hoban ’65), Joca (Chipciu ‘8). Antrenor: Dan Petrescu

Dan Petrescu nu s-a aflat pe banca clujenilor, fiind necesar ca el să mai rămână două zile în izolare. Echipa a fost condusa de Valeriu Bordeanu

Cartonaşe galbene: Nistor ’58, Cosic ‘76 / Chipciu ‘41

Arbitri: Ovidiu Haţegan - Octavian Şovre, Vasile Marinescu - Radu Petrescu

Observator: Aron Huzu

Campioana CFR Cluj  va reprezenta România în ediţia 2020-2021 a Ligii Campionilor, urmând să joace în primul tur preliminar. Universitatea Craiova, locul doi, va evolua în primul tur preliminar al Ligii Europa.