Echipa italiană Cremonese a învins miercuri seara, în deplasare, formaţia AS Roma, scor 2-1, şi s-a calificat în semifinalele Cupei Italiei.

Cremonese a reuşit surpriza: victorie în sferturile Cupei Italiei, cu AS Roma, şi va juca în semifinale împotriva echipei AC Fiorentina.

Cremonese a deschis scorul, din penalti, prin Cyriel Dessers, în minutul 28. În startul reprizei secunde, Zeki Celik a marcat în propria poartă şi oaspeţii conduceau deja cu 2-0. AS Roma nu a reuşit să înscrie decât un gol în minutul 90+4 şi în a părăsit terenul învinsă cu 2-1.

La Cremonese, Vlad Chiricheş nu a fost convocat.

Semifinalele competiţiei se vor desfăşura tur-retur în zilele de 4-5 aprilie, respectiv 25-25 aprilie.