Santa Clara a învins, marţi, pe teren propriu, cu scorul de 3-1 (1-0), echipa FC Porto, în etapa a doua a fazei grupelor Cupei Ligii Portugaliei.

Fundaşul Andrei Chidriş a deschis scorul, în minutul 17. Acesta a fost primul său gol pentru echipa la care s-a transferat vara trecută.

Ricardinho a majorat avantajul gazdelor, în minutul 65, înainte ca Taremi să reducă din diferenţă.

Da Cunha Correia a stabilit scorul final, în minutul 90+6.

În Grupa D, Santa Clara este lider, cu patru puncte, urmată fiind de Rio Ave, un punct (un meci) şi FC Porto, niciun punct (tot după un joc).

Prima clasată din cele patru grupe se califică în semifinalele competiţiei.