Jucătoarea daneză de tenis Caroline Wozniacki, locul 2 mondial, a fost eliminată, miercuri, în turul doi la Wimbledon.

Caroline Wozniacki a fost învinsă de rusoaica 'Ekaterina Makarova, scor 6-4, 1-6, 7-5, după două ore şi 11 minute.

În urma eliminării lui Wozniacki, Simona Halep şi-a asigurat poziţia de număr 1 mondial şi după turneul de la Londra.

Jucătoarea daneză trebuia să ajungă în finală pentru a spera la a o întrece pe Halep în ierarhie. Dacă sportiva română ajunge în semifinale, atunci, Wozniacki trebuia să câştige trofeul.

Şi poloneza Agnieszka Radwanska a fost eliminată de Lucie Safarova,  scor 7-5, 6-4, iar jucătoarea cehă o va întâlni în turul trei pe Ekaterina Makarova.